اصول چاپ دیجیتال

اصول چاپ دیجیتال

برای انجام فرایند چاپ به روشی مطلوب ، دانستن و رعایت نکات بسیاری حائز اهمیت است . باید به خوبی به تمام گزینه های موجود مسلط باشید . از این رو ، در تکمیل مباحث گذشته ، در این نوشته قصد داریم به موضوعاتی از قبیل استفاده از مرکب های مونوکروم ویژه ، نرم افزار ها و درایورهای تخصصی و چاپگر های تخصصی بپردازیم . موضوع پایانی نیز به چاپ کارت اختصاص دارد.

تصویر برداری

RGB>Hue/Sat>LAB

در یک تصویر مسطح رنگی باز ، با استفاده از تنظیمات گفته شده یک لایه تنظیم جدید Hue/Saturation بسازید :180 - - Hue ، 100 - - Saturation ، 100 + - Lightness و Mode – Saturation سپس تصویر را به مُد LAB تبدیل کنید (Image>mode>Lab Color).

سپس ، منوی Channels را باز کنید و با حذف رنگ های مورد نظر ، از شر آن ها خلاص شوید . با انجام این کار ، شما به سرعت به تصویر مورد نظرتان دست می یابید. در مرحله آخر ، طیف رنگ را به طیف رنگی خاکستری تبدیل کنید و تصویرتان را به چاپ برسانید .

 

استفاده از مرکب های مونوکروم ویژه

یکی از پیشرفت های به دست آمده در دنیای چاپ دیجیتال تصاویر سیاه و سفید ، بهبود مرکب های مونوکرومیک است که به تدریج جایگزین مرکب های رنگی در چاپگر های جوهر افشان می شوند . در این قسمت ، چاپگر به رنگ کاری که باید چاپ کند می اندیشد ، اما مرکب هایی که از آن خارج می شوند همگی سایه هایی از مرکب مشکی یا غلظت های متفاوتی از رنگ خاکستری هستند .

دیوید تویی (David Tobie) ، متخصص در امور چاپ دیجیتال می گوید :«با توجه به نیاز های عکاس ، یک مرکب خاکستری چهارتنی (quad tone) یا شش تنی (hextone) یا ته زمینه ای از هر کدام از این رنگ ها ، می تواند انتخاب خوبی باشد . اما اگر هزینه خرید این مرکب ها بالاست ، به دانش خاصی برای استفاده از آنها نیاز است. »

یکی از کارهایی که چاپگران در خصوص استفاده از این مرکب های خاص انجام می دهند ، تخصیص هر چاپگر به یک کار مخصوص است . بدین ترتیب ، آنها نیاز ندارند که به طور مداوم مرکب های رنگی و مونوکروم را جا به جا کنند . چون این کار باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار و به هدر رفتن مرکب می شود .

اختصاص یک چاپگر جداگانه برای چاپ تصاویر سیاه و سفید را فقط در مورد چاپگر های جوهر افشان رومیزی می توان انجام داد و در مورد چاپگر های وایدفرست ، این کار با هزینه هنگفتی همراه است .

 

استفاده از نرم افزار و درایورهای تخصصی

بسیاری از تصاویر دیجیتالی سیاه و سفید با کیفیت بالا که امروز تولید می شوند ، نتیجه ریپ ها یا درایورهای تخصصی و ویژه چاپگر ها هستند . بعضی از پر کاربردترین این ریپ ها یا درایور ها عبارتند از :

 

Image Print (color Byte) , InKjet Control / Open Printmaker

و Pixel Prxasso , Quad Tone RIP , Studio Print

 

استفاده از چاپگر های تخصصی و ویژه

چاپگر های غیر جوهرافشان ، ویژگی های خاص خودشان را در چاپ مونوکروم دارند . توبی در این باره ، این چنین توضیح می دهد :«در چاپگر های Light jets , Lambdas , Frontiers و دیگر دستگاه های تصویر سازی دیجیتال مشابه ، ترفند کار چاپ سیاه و سفید ، در یک نکته نهفته است : در اختیار داشتن یک پروفایل رنگی دقیق برای دستگاه مورد نظر و ویرایش پروفایل در صورت لزوم . در مرحله بعد ، شما پیش از ارسال تصاویر برای چاپ ، پروفایل مورد نظر را در تصاویرتان به کار میبندید . »

روش جوهرافشان ، تنها راه چاپ دیجیتالی سیاه و سفید نیست ، اما هم اکنون پر کاربردترین روش است . استفاده از تنظیمات Hue/saturation و مد LAB یکی دیگر از تکنیک های تبدیلی مونوکروم است.

 

سیستم های منوکرومیک تلفیقی

چاپکاران دیجیتال ، معمولا برای چاپ سیاه و سفید ، تکنیک ها مختلفی را به کار می بندند . به عنوان مثال ، سیستم پیزوگرافی BWICC متعلق به جون کن (Jon Cone) است که از چندین مرکب مونوکرومیک (piezo Tones) و پروفایل پیزوگرافی ICC بر روی CD – ROM استفاده می کند .

سیستم چاپ سیاه و سفید Daylight DarK room که متعلق به لایزون (Lyson) است ، سیستم های زیر را در خود گنجانده است : مرکب های Quad Black در قالب کارتریج و در قالب مخزن تغذیه نرم افزار درایور چاپگر تحت لیسانس Bow Haus ، گستره وسایل و ابزار جوهرافشان Lyson Darkroom ، مجموعه ای از کارتریج های پاک کننده برای زدودن مرکب های رنگی استاندارد از چاپ ، و اسپری محافظ Lyson Print Guard یکی دیگر از سیستم ها ، ترکیبی از مرکب های Sundance Septone و نرم افزار ریپ Pixel Pixasso R9 است . این سیستم ، گسترده وسیعی از درجه های رنگی را با استفاده از تنظیمات ساده نرم افزار فراهم می آورد.

 

آن سوی دیجیتال

امروزه ، تصویر سازان در قالب های مختلفی از جمله کارت ها ، کتاب ها ، پوستر ها و غیره ، چاپ دیجیتال را تجربه می کنند .

 

کارت ها ، کتاب ها و اسناد

چاپ بر روی کاغذ ، می تواند صورت های مختلفی داشته باشد :

کارت ها

به راحتی می توان کارت های تبلیغاتی ، تبریک ، یادداشت و غیره را با استفاده از چاپگرهای جوهرافشان یا لیزری چاپ کرد . دو روش اصلی برای تهیه و تولید این گونه کارت ها وجود دارد : 1) یک تصویر کوچک دلخواه را چاپ کنید و آن را روی صفحه بیرونی کارت مورد نظرتان بچسبانید یا 2) چاپ تصویر مورد نظرتان را به طور مستقیم بر روی فضاهای خالی کارت انجام دهید .

یکی از عکاسان و چاپکاران به نام جیمز ریپس (James Respess) ، کارت هایی برای مشتریان خود ارسال می کند که یک تصویر چاپی زیبا بر روی آنها چسبانده شده است . او در توضیح کار خود می گوید :«من این کار را تنها برای رضایت خاطر مشتریان انجام میدهم . من همیشه برای کسانی که کارهایم را خریداری می کنند یک کارت ارسال میکنم تا بدین وسیله از آنها تشکر نمایم و آن ها را در جریان کار های آتی ام قرار دهم .»

برای دومین روش یعنی «چاپ کارت به صورت مستقیم» ، منابع موثق بسیاری وجود دارد . به عنوان مثال شرکت Art Z سه خط جداگانه تولید برای کارت های چاپی جوهرافشان دارد . این شرکت از کارت های Entrada Fine Art استفاده می کند که امکان چاپ بر هر دو طرف آن وجود دارد . این کارت ها در سه اندازه مختلف عرضه می شوند و پاکت هایی که برای آن ها عرضه می شوند عاری از کلر بوده و PH آنها خنثی است.

و گزینه آخر برای تهیه و تولید کارت های تبریک و غیره ، استفاده از یک سرویس چاپی خارجی است . این گزینه ، زمانی اهمیت فوق العاده ای می یابد که مقدار و میزان کار بالا باشد .

یکی از چاپکاران به نام جان استینمن (Jan Steinman) کارت های لیزری رنگی عرضه می کند که هزینه آن ارزان تر از کارت های جوهرافشان می شود . و یا اندی وُلمن (Andy Wollman) از انتشارات (Century) کارت های یادداشت را بر روی کاغذ های 100% پنبه ای با لبه های صاف را در دستگاه های افست دیجیتال به چاپ می رساند. او همچنین به صورت آنلاین پذیرای سفارشات است و کارت ها را در اندازه های مختلفی تولید می کند .

پرسش و پاسخ