ماشین چاپ نانوگرافی لاندا

ماشین چاپ نانوگرافی لاندا

شرکت چاپ دیجیتال لاندا (Landa Digital Printing) در دروپا برای اولین بار سیستم چاپ نانوگرافی را ارائه کرد که در آن زمان سر و صدای زیادی نیز به راه انداخت . در این سیستم از مرکب هایی می شود که در ساخت آن از تکنولوژی نانوگرافی استفاده شده است . در دروپا هنوز ماشینی را که بتواند با این مرکب های جدید کار کند ارائه نشده بود . لاندا در دروپا با هایدلبرگ ، کوموری و رولند برای ساخت ماشین های جدید پیمان همکاری امضا کرد . اکنون به نظر می رسد لاندا موفق شده اولین ماشینی که بتواند با مرکب های نانو کار کند را ساخته است . این ماشین Landa S10 B1 نام دارد که به یونیت ورنی زنی نیز مجهز است . لاندا در وب سایت خود ویدئویی نیز از این ماشین چاپ در حین کار به نمایش گذاشته است . این ماشین در یک سایت آزمایشگاهی به مساحت 800 متر مربع نصب و راه اندازی شده است ولی مساحت این سایت را می توان تا 1600 متر مربع افزایش داد . قرار است در ماه مارس آینده شرکت لاندا یک گردهمایی از مشتریان بالقوه این دستگاه ترتیب داده و ماشین را که فرمت چاپ آن 5/4 ورقی است برای اولین بار در معرض دید عموم قرار می دهد . قرار بود این ماشین در پایان سال 2013 به صورت تجاری به بازار عرضه شود ولی لاندا تصمیم گرفت در طراحی و ساخت آن یک تجدید نظر کلی کند . ماشین فعلی از سیستم انتقال ورق کوموری ، یونیت ورنی زنی ، سیستم کنترل و مونیتورینگ ATV و سیستم ورودی رایانه ای اطلاعات افی استفاده می کند . کنسول پیشرفته و فوق مدرن دستگاه که اصطلاحا اتاق خلبان (Cockpit) نامیده می شود از نو طراحی شده و از مونیتورهای بزرگ حساس به لمس دست بهره می برد . در ژوئن سال 2014 یک شرکت تولیدات مواد شیمیایی به نام آلتانا (Altana) بیش از 100 میلیون یورو در شرکت لاندا سرمایه گذاری کرد . تا از آن برای تکمیل سیستم چاپ نانوگرافی استفاده کند . این سرمایه گذاری باعث شده تا شرکت لاندا بتواند ماشین جدید خود را هر چه سریع تر تکمیل کند . لاندا ابتدا اعلام کرده بود اولین مدل بتا ماشین برای استفاده آزمایشی در یک چاپخانه در 6 ماه اول سال 2015 آماده می شود ولی به نظر می رسد این ماشین تا 6 ماهه دوم آماده نخواهد بود .

بنی لاندا بنیان گذار شرکت اقرار کرد که رفع مشکلات ماشین بیش از آنچه انتظار می رود طول کشید . در حال حاضر کیفیت چاپ ماشین تا حد زیادی بهبود پیدا کرده است . لاندا می گوید :«بیش از آنچه فکر می کردیم زمان و پول صرف این تکنولوژِی کردیم . در ماه های اخیر بیشتر روی مسائل و موارد داخلی تمرکز کردیم و عملا چیزی را به نمایش نگذاشتیم . سال 2015 برای ما بسیار چالش برانگیز خواهد بود . هنوز باید کار های فراوانی انجام دهیم. ماشین جدید برای کار در چاپخانه در نیمه دوم سال 2015 آماده خواهد شد .

ما تیم ورزیده و با استعدادی داریم که متعهد شده اند هرچه زود تر این ماشین را به بازار عرضه کنند.»

لاندا همچنین اعلام کرد برای ارائه این تکنولوژی به بازار در مجموع به بیش از 250 میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است . ماشین جدید در دروپا 2016 در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت . هنوز هویت چاپخانه هایی که قرار است در سال 2015 به طور آزمایشی از ماشین جدیذ لاندا استفاده کنند فاش نشده است ولی به نظر می رسد یک چاپخانه لیبل در انگلیس به نام Reflex و چاپخانه دیگری به نام Crew در آلمان از دیگران شانس بیشتری برای استفاده آزمایشی از این ماشین داشته باشند . مدیران این دو چاپخانه از تأسیسات لاندا بازدید کرده اند و پیشرفت های به دست آمده را مورد مطالعه و برسی قرار داده اند .

لاندا پس از دورپا 2012 بیش از 430 تقاضا برای خرید ماشین دریافت کرد . لاندا ادعا می کند فرآیند نانوگرافی قادر است با استفاده از سیستم جوهرافشان چاپ با کیفیت روی کاغذ افست ارائه کند .

ماشین های چاپ لاندا که در ابعاد B2 وB1 عرضه خواهند شد .ماشی های ورقی خواهند بود ولی دو مدل رول نیز در آینده عرضه خواهد شد . در حال حاضر لاندا تنها روی ماشین 5/4 ورقی (B1) تمرکز کرده است زیرا تقاضا برای این ماشین بیشتر است . لاندا برای دروپا 2016 بیش از 2600 متر مربع فضای نمایشگاهی اجاره کرده است .

پرسش و پاسخ