چاپ سه بعدی در خدمت لذت نقاشی برای نابینایان

چاپ سه بعدی در خدمت لذت نقاشی برای نابینایان

محققان شرکتی در آمریکا امکان لذت بردن نابینایان از دنیای هنرو نقاشی را فراهم کرده اند ، آن هم با استفاده از تازه ترین دستاورد های فناوری چاپ سه بعدی . بر اساس تحقیقاتی که توسط این محقق صورت گرفته ، مغز انسان قادر به پردازش لامسه ی  کسب شده از نوک انگشتان در تماس با سطوح  است و نکته حیرت انگیز این که تشابه دیدنی میان این دسته از داده ها و اطلاعات تصویری وجود دارد .

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر ، شرکت 3Dphotoworks که در نیویورک مستقر است در نظر دارد تا دنیای دو بعدی هنر نقاشی را برای نابینایان قابل لمس و مشاهده کند . این نوآوری با استفاده از فرآیند چاپ سه بعدی صورت میگیرد که طی آن نقاشی ها ، طراحی ها و تصاویر از قالب دو بعدی به اثر هنری سه بعدی تبدیل می شود .

ایده اولیه این نوآوری که با همکاری فدراسیون ملی نابینایان صورت گرفته در ابتدا توسط دکتر پاول ریتا از دانشگاه ویسکونسین مدیسون ارایه شد و حالا توسط شرکت 3Dphotoworks جنبه تجاری و کاربردی پیدا کرده است .

بر اساس تحقیقاتی که توسط این محقق صورت گرفته ، مغز انسان قادر به پردازش لامسه ای کسب شده از نوک انگشتان در تماس با سطوح است و نکته حیرت انگیز این که تشابه دیدنی میان این دسته از داده ها و اطلاعات تصویری وجود دارد .

این بدان معناست که یک فرد نابینا می تواند با حرکت دادن سر انگشتانش بر روی سطوح سه بعدی چاپ شده توسط فناوری چاپ سه بعدی تصویر ذهنی شفافی از اثر هنری پیش روی خود در مغزش ایجاد کند و این دقیقا همان فرآیندی است که یک فرد عادی انجام می دهد .

محققان برای این که استفاده از این نوآوری در بالاترین کیفیت خود صورت گیرد ، حسگرهایی را در نقاط مختلفی از اثر هنری تعبیه کرده اند که به محض لمس آن ها امواج صوتی خاصی منتشر می شود که طی آن توضیحاتی درباره آن قسمت به خصوص ارائه می گردد .

پرسش و پاسخ